С танц за България - Да запазим танцовото изкуство!

До Румен Радев Президент на Република България

До Огнян Герджиков Министър - председател на Република България

До Мая Манолова Омбудсман на Република България

До Николай Денков Министър на образованието и науката

 

  Възражение

от родителите на учениците, изучаващи хореография в НГХНИ “К. Преславски”, град Варна

                        oтносно: Отказ за разкриване на професионална паралелка по професия “Танцьор”                       

    Уважаеми господа Президент, Министър - председател, госпожо Омбудсман и господин Министър - председател,      

         Обръщаме се към Вас и към всички, за които българското образование все още е важно и значимо за бъдещето на нашите деца.           

         Нашите деца изучават разширено и профилирано хореография в НГХНИ “К. Преславски”. Това обучение, провеждано от млади, амбициозни и талантливи учители дисциплинира децата ни, възпитава ги, изгражда ги личностно, създава у тях чувство за естетика, усет към красивото и национална принадлежност, умения за екипна работа, музикална и танцова култура и ги превръща в посланици на българския дух сред младежите у нас и в чужбина.         

       С влизането в сила на Закона за предучилищно и училищно образование, бе ликвидирано профилираното обучение по хореография, независимо от протестите на учители и родители.  

      За да задоволи потребностите на учениците и желанието на деца и родители да продължат обучението си по хореография в гимназията, ръководството предложи прием по професия “Танцьор” за следващата учебна година. В училището има всички изискуеми от нормативната уредба условия: - много добра материална база, съвременно обзаведени и оборудвани танцови зали и кабинети, както и повече от 2000 народни носии и елементи на носии; - отлично подготвени млади учители, които постоянно се развиват и вдъхновяват своите ученици; - мотивирани ученици, които желаят да учат точно това и точно тук.            

     В град Варна има нужда от професионални танцьори, за което говорят подкрепящите писма на браншовите организации. До този момент такова обучение в нашия град няма, а единственото училище, което иска и може да го реализира е НГХНИ “К. Преславски” - Варна – гимназията, която е доказала своя безспорен авторитет в града с това, че изгражда личности и на която ние сме поверили децата си.                      Абсолютно несъстоятелно РУО – Варна отказва да утвърди предложения прием, пренебрегвайки посочените аргументи и факта, че след проведения от БНТ национален конкурс “Надиграй ме в училище” през 2016 г., спечелен убедително от нашите деца, гимназията доказва, че най-доброто обучение по хореография в България се провежда именно тук.          

                 Уважаеми господин Президент, Министър - председател, госпожо Омбудсман и господин Министър - председател,       

Настояваме за :
1. Уреждане на Националния статут и запазване името на гимназията ни : „Национална гимназия по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски““;
2. Запазване и приема след 4, и след 7 клас;
3. Запазване паралелките по Хореография (Танцьор);
4. Актуване с Акт за публична държавна собственост на сградата на гимназията.

        Ние, родителите, сме длъжни да защитим с всички законови средства интересите на своите деца, правото им да учат в избраното от тях и нас училище и да получат професионална подготовка по танцово изкуство. Искрено се надяваме, че ще предприемете мерки в защита на нашите права, на доброто българско образование и на талантливите ученици и учители, доколкото са останали в България!                                                                    

                                                С уважение: родители.


мария Димитрова    Susisiekti su peticijos autoriumi

Pasirašyti šią peticiją

Pasirašydamas sutinku, kad мария Димитрова galės matyti visą informaciją, kurią pateikiu šioje formoje.

Mes viešai nepateiksime jūsų el. pašto adreso internete.

Mes viešai nepateiksime jūsų el. pašto adreso internete.


Sutinku, kad mano pateikta informacija būtų tvarkoma šiais tikslais: