UŽ #laisvęrokenrolui
Komentarai
#5420
laisve rinktis!!!(Vilnius, 2017-05-02)
#5434
Tikiu, kad šie suvaržymai kenkia smulkiam verslui ir taip pat varžo žmonių pasirinkimo laisvę(Vilnius, 2017-05-02)
#5447
uz laisve rinktis ir negyventi talibane.(Vilnius, 2017-05-02)
#5448
#LaisvėRokenrolui#IlgasPostas
#BaraiUžLaisvęLaukoKavinėms
#BaraiUžLaisvęFestivaliams
#BaraiUžLaisvę
Trumpas intro: kitą savaitę, Seimo sveikatos reikalų komitetas pradeda svarstyti eilę naujų ribojimų alkoholio kontrolės įstatyme, kuriuos tiesiogiai pajus ir barai ir daugumą Jūsų. Tarp kitų ribojimų, kuriuos buvome girdėję iš anksčiau, balandžio mėnesį atsirado dvi karštos naujienos:
- draudimas lauko kavinėse parduoti alų ir vyną;
- draudimas prekiauti alumi festivaliuose.
Kad ir kaip absurdiškai tai beskambėtų, realybė yra tokia, kad esame tik per kelias savaites nuo galutinio šių draudimų įtvirtinimo Seime. Vyriausybė tam jau pritarė, arba kaip sako Vyriausybės vadovas, neprieštaravo. Štai taip, nejučia talibaniški draudimai atsirado taip arti, kaip joks Naisių vasaros gerbėjas nė nesvajojo. Valdžios vyrai ir moterys atidėjo į šalį valstybės reikalus ir lauko kavinėms bei festivaliams kirto iš esmės: kas gi daugiau, jei ne kavinės ir festivaliai, kalti dėl šalį kankinančios alkoholizmo problemos. Šypsosi 0,7 Monikutės vasaros iš apatinių prekybcentrių lentynų kartu su šilta degtine jogurto indeliuose, kurie čia aiškiai ne prie ko, jeigu ką.
Viešoje erdvėje netrūksta tekstų už ir prieš alų lauko kavinėse ir festivaliuose. Adekvačiausias ir išsamiausias mums pasirodė Mykolo Katkaus komentaras apie festivalius, kurį būtų galima nesunkiai adaptuoti ir lauko kavinėm ar terasom. Labiau argumentuotai surašyti vargu ar išeis, todėl ir nesistengsim. Bet kadangi dauguma mūsų esame tiesiogiai susiję su lauko kavinėmis ir/ar su festivaliais, parašysim ką jaučiam mes, dirbantys ten, ir kaip visa ši situacija atrodo iš mūsų varpinės. Gal koks valdžios žmogus ims ir perskaitys per pietų pertrauką kokioje lauko kavinėje.
Jau ne visi prisimena, bet Vilniaus naktiniame gyvenime didesnės permainos prasidėjo prieš 5-7 metus, kai senamiesčio barus, norėdami to ar ne, draugėn subūrė to meto miesto savivaldybės tarybos nariai, nusprendę apriboti tuo metu ypač populiaraus klubo Soul Box alkoholio licenziją. Nors Soul Box'as daugeliui buvo konkurentas, bet neteisybės ir solidarumo jausmas buvo stipresnis. Laisvė veikti ir laisvai gyventi buvo per daug brangūs, kad numoti ranka: ne mūsų problemos. Buvo aišku, kad jei atsitiko Soul Box, gali atsitikti ir tau, todėl turime veikti išvien. Visų, įskaitant savivaldybės pareigūnus ir miesto tarybos narius, kolegas iš kitų barų ir net senamiesčio gyventojus, pastangomis ribojimai Soul Boxu'ui vėliau buvo panaikinti. O ši istorija tapo sėkminga bendra visų veiklos pradžia: susikūrė barų asociacija, barai suprato, kad jie ne vieni senamiestyje ir pradėjo kalbėtis su gyventojais, gyventojai pradėjo kalbėtis su barais, o visi kartu su savivaldybe ir policija. Tai tapo kokybiniu proveržiu naktiniame Vilniaus barų gyvenime: problemos būdavo ir dabar dažnai yra išsprendžiamos iki patenkant į griežtų savivaldybės pareigūnų kabinetus. Skundų pastebimai mažėja. O sankcijų barams dėl viešos tvarkos pažeidimų sumažėjo kartais. Be abejo, problemų dar daug. Be abejo, norėtųsi dar didesnio efektyvumo. Bet tai yra didelis žingsnis į priekį.
Kodėl apie tai rašome? Todėl, kad nuo tada (nors ne vien dėl to) miesto naktinis gyvenimas pasikeitė iš esmės. Ar kas atsimena, kad prieš 5-7 metus beveik niekas baruose neturėjo apsaugos darbuotojo, nors dabar tai visiškai normalu? Ar atsimenam, kad gatvėse žmonių su alumi rankose buvo daugiau nei viduje? O skveruose ir neapšviestuose kiemuose įvairių žmonių naktį visada būdavo daugiau nei dieną? Išnykusios buddha'os ir kitos nykios senamiesčio vietos. Atsiradę originalūs jaunų žmonių sukurti barai, kavinės ir restoranai, kurių šiandien jau pametėm skaičių? Atgimęs stoties rajonas. Atsinaujinantys „miegamųjų“ rajonų barai, simbolizuojantys buitinio-virtuvinio gėrimo namuose pabaigos pradžią. Nelyginama darbuotojų kvalifikacija, absoliučiai kita kokybė, socialinės iniciatyvos, tolerancijos augimas ir kardinalus agresijos mažėjimas gatvėse. Padarykit apklausą ką turistai mano apie Vilnių, nustebsit, kad ne visada bažnyčios ir muziejai palieka geriausią įspūdį. Nes mes tai girdim gyvai ir skaitom atsiliepimuose kiekvieną dieną. Vilniaus klubai apie kuriuos rašo europiniai portalai. Restoranai, kurie kiekvienais metais pasistiebia aukščiau nei atrodė, kad įmanoma. Viešbučiai, kurių kokybės mums pavydi Londonas. Klausykit, valdžios žmonės ir ministerijų sekretoriai, ar tai nėra ženklas, kad ėmėme ir susitvarkėme patys? Be jokių ministerijos primestų mums taisyklių kaip turime gyventi? Ar tai nerodo, kad laisvė veikti, kartu su atsakomybe, yra pasiteisinusi? Mes nežadame, kad padarysime, mes jau padarėme. Ir darysime toliau. Vilnius jau lenkia Rygą savo naktinio gyvenimo kokybe, o potencialas dar didesnis. Kiti miestai mums pradeda pavydėt. Ir po viso to jūs, valdžios žmonės, sakote, kad reikia uždrausti lauko kavines, nes jose galima nusipirkti alaus? Jūs mums tiesiog spjaunat į veidą.
Dabar pagalvokim apie festivalius. Ar nematome analogiško progreso ten? Kas atsimena, kaip festivaliai atrodė prieš 10 metų, palyginkite su dabar. Mums progresas akivaizdus, jei ne dar aiškesnis. Kokybė, pasirinkimas, saugumas, muzikos stiliai, komfortas – viskas kart dešimt palygint su anksčiau. Ir kai atrodo, kad festivaliai pradėjo išgyventi savo piką – jūs sakot uždrauskim festivaliuose alų?
Barams vasara Vilniuje nėra labai linksma, o sėkmingi festivaliai žmones iš miesto iššluoja dar labiau. Bet ribojimais festivaliams absoliučiai nesidžiaugiame, o priešingai stojame jų pusėn ir solidarizuojamės. Mes norime, kad festivaliai patys spręstų, prekiauti jiems alumi ar ne. O mes norim patys spręsti pirkti festivaliuose alų ar ne.
Savo susikurtų taisyklių ir moralinių normų primetimas kitaip mąstantiems ir gyvenantiems nėra tai ko mes siekiame gyvendami laisvoje šalyje. Iš valdžios gautų pamokų išmokom tik vieną: kiekvieną draudimą seks naujas draudimas. Todėl priešinsimės ir kviečiame prisijungti visus, kuriems #laisverokenrolui, nėra tik dar vienas madingas hashtag'as. Tai mūsų gyvenimo būdas, kurį mums nori uždrausti. Festivalių peticiją galite pasirašyti čia: https://www.peticijos.com/uzlaisverokenrolui
Nuoširdžiai kreipiamės į Seimo narius ir raginame balsuoti prieš šiuos draudimus. Gerbiami politikai, ir taip čia tų Lietuvų pas mus jau ne viena. Nepadarykime dar daugiau.
PABAIGAI:
Festivaliai, lauko kavinės, barai, klubai, restoranai – visi turime trūkumų. Apie juos žinome, apie juos girdime, juos stengiamės taisyti kiekvieną dieną. Šio teksto tikslas buvo atkreipti dėmesį į tai kas pasiekta, nes dažnai tai nublanksta kasdienėje rutinoje. Vykstantys pokyčiai pastoviai atneša naujus iššūkius. Todėl labiausiai norėtųsi fokusuotis į juos, o ne leisti laiką studijuojant naujas draudimo nuostatas.
Lietuvos barų ir kavinių asociacija (LBKA)
(Vilnius, 2017-05-02)
#5500
Valdžia nerinkamai problemą sprendžia.(Vilnius, 2017-05-02)
#5501
Tokiems talibaniškiems draudimams nepritariau, nepritariu ir pritarti nežadu.(Vilnius, 2017-05-02)
#5581
Laisve Rokenrolui!!!!!(Vilnius, 2017-05-03)
#5596
Nes alkoholis festivaliuose yra reikalingas.(Vilnius, 2017-05-03)